Co to są domy szkieletowe, co znaczy domy modułowe – pojęcia i różnice. Czy są to domy całoroczne czy letniskowe?

Dziś chcemy nieco przybliżyć teorie budownictwa drewnianego. Z naszych doświadczeń wynika, że panuje powszechnie złe przyjęte nazewnictwo w sprawie domów drewnianych. Mylone są pojęcia domy szkieletowe oraz domy modułowe a nierzadko jeszcze wplatane jest pomiędzy definicja domków letniskowych. Jak więc to wszystko posegmentować i wyróżnić? Którego domu w takim razie szukam?

 

Domy modułowe – są coraz popularniejsze, ich zaletą jest krótki czas budowy na działce: zazwyczaj nie przekracza kilka dni. Wszystko dzięki wykorzystaniu gotowych elementów i uniezależnienia ich łączenia od warunków atmosferycznych. Gotowe domy modułowe składają się z określonych komponentów, które na placu budowy należy ze sobą połączyć na specjalnie przygotowanych fundamentach. W znacznej większości fragmenty te przygotowywane są w fabryce, gdzie powstają przede wszystkim same konstrukcje domów oraz elementy wykończeniowe. Producenci domów modułowych posiadają w swoich katalogach gotowe projekty domów. Najczęściej stanowią one od kilku do kilkunastu propozycji domów parterowych, piętrowych, z dachami skośnymi oraz nieużytkowym poddaszem. Domy modułowe mają to do siebie, że NIE można ich za bardzo modyfikować pod potrzeby klientów. To ścisłe moduły, od których zależy ostateczny układ pomieszczeń. Domy modułowe mogą być sezonowe ale również CAŁOROCZNE, mogą być na zgłoszenie ale i na pozwolenie – wszystko zależy od pow. zabudowy. 

 

Domy szkieletowe – to prawdziwy hit ostatnich lat – zwłaszcza w konstrukcji drewnianej. Domy są ciepłe, ekonomiczne i ekologiczne, a ich budowa zazwyczaj nie trwa dłużej niż cztery miesiące. Są tanie w użytkowaniu i przyjazne domownikom. Metr domu zbudowanego w omawianej technologii jest na ogół o kilkaset złotych tańszy, niż dom murowany. Budowa szkieletowych domów drewnianych polega na wzniesieniu konstrukcji z drewna świerkowego bądź sosnowego, wypełnionej materiałem izolacyjnym i zabezpieczonej poszyciem od wewnątrz oraz na zewnątrz. Domy szkieletowe to budynki doskonale zaizolowane; w tym tkwi tajemnica ich energooszczędności oraz ekonomiczności. Często ocieplane wełną mineralną a w przypadku budownictwa premium – wełną drzewną (dla ciekawskich np. firma Timber Moon stosuje ten materiał). Domy szkieletowe mogą być budowane na zgłoszenie lub na pozwolenie. Co warto tutaj powiedzieć to, że tutaj klient ma dużą dowolność modyfikacji pomieszczeń, układu okien itd. To domy całoroczne, przystosowane na zmienne warunki atmosferyczne – latem zastosowane materiały ułatwiają utrzymanie w środku przystępnego środowiska a zimą wykazują wysoką odporność na mróz. Domy szkieletowe również mogą być letniskowe (tzw. Sezonowe).

Co więcej producenci często korzystają z technologii łączenia tych dwóch metod budowlanych.

 

A czym są domki letniskowe?

 

Wedle prawa domek letniskowy można określić jako obiekt sezonowy, w którym zamieszkuje się czasowo, na przykład w upalne letnie miesiące. Zwykle w tym przypadku wystarczy zgłoszenie do urzędu – ale to zależy od powierzchni zabudowy. Taki dom może zostać wybudowany w technologii modułowej lub szkieletowej (lub innej) – nawet z takich materiałów, które pozwalają na zamieszkanie w tym całoroczne.

Co to jest dom pasywny? Na czym polega jego fenomen?

Budynek zaprojektowany i wykonany w taki sposób, aby minimalizować zużycie energii i zapewnić maksymalny komfort mieszkańcom to właśnie dom pasywny. Na czym polega budowa takiego domu zgłębiła firma Timber Moon. Nasze budynki charakteryzują się wysoką izolacyjnością termiczną, dzięki temu, zużycie energii w domu pasywnym jest kilkukrotnie mniejsze niż w przypadku tradycyjnych budynków.

Jaki fundament pod dom modułowy?

Fundament domu modułowego jest kluczowym elementem konstrukcyjnym, który zapewnia stabilność i bezpieczeństwo całej budowli. Fundament pod dom modułowy powinien być odpowiednio dopasowany do warunków terenowych i obciążeń, które będą na nim działać. Jaki fundament pod dom modułowy wybrać?

Modrzewiowa elewacja domu - czy to dobry wybór?

Modrzew to ceniony surowiec o długoletniej tradycji zastosowań ze względu na swoją trwałość, którą porównuje się z trwałością drzewna dębowego. Drewno modrzewia jest odporne na zmienne warunki atmosferyczne, jest wodoodporne przez co nie ulega zagrzybieniu i gniciu. W kontakcie z wodą ulega tzw. „petryfikacji” - co to znaczy? Przeczytaj.

Czym jest analiza chłonności działki i co zawiera?

Analiza chłonności działki to analiza możliwości zabudowy działki. Zleca się ją przed zakupem działki lub w przypadku gdy mamy własną działkę i nie wiemy co możemy na niej postawić. Co jeszcze zawiera?

Co sprawdzić przed zakupem działki?

Dom z działka to marzenie większości dorosłych - własny ogród, prywatność, przestrzeń. Aby tego dokonać pierwszym krokiem jest zakup działki. Rynek nam tego nie ułatwia, codziennie na sprzedaż wystawiane są nowe działki – budowlane, rolnicze, rekreacyjne itd. Jak wybrać właściwą działkę aby zbudować na niej dom?

Domy drewniane to przyszłość? Dlaczego budownictwo drewniane przeżywa swój renesans?

Przyjęło się, że domy drewniane są mniej trwałe od domów murowanych – to porównanie ma się tak jakby porównywać mleko owsiane z mlekiem krowim. Domy drewniane i domy murowane mogą istnieć obok siebie i „stać” tyle samo lat. Różnic należy doszukiwać w ich wpływie na naszą planetę oraz w ich dobroczynnych skutkach. Domy drewniane mają też wiele swoich zalet, o których mało kto by pomyślał. Ciekawi?

Co to są domy szkieletowe, co znaczy domy modułowe – pojęcia i różnice. Czy są to domy całoroczne czy letniskowe?

Dziś chcemy nieco przybliżyć teorie budownictwa drewnianego. Z naszych doświadczeń wynika, że panuje powszechnie złe przyjęte nazewnictwo w sprawie domów drewnianych. Mylone są pojęcia domy szkieletowe oraz domy modułowe a nierzadko jeszcze wplatane jest pomiędzy definicja domków letniskowych. Jak więc to wszystko posegmentować i wyróżnić? Którego domu w takim razie szukam?

Dlaczego warto wybrać dom z drewna? Korzyści zdrowotne oraz finansowe.

Czy mamy tutaj kogoś kto ma jeszcze wątpliwości czy zakup drewnianego domu to dobry wybór? Dziś rozprawimy się z Waszymi obawami.

Jakie dokumenty potrzebuje do budowy domu bez pozwolenia do 70 m2? Polski Ład.

W ostatnim wpisie wyjaśniliśmy jaki dom mieści się w zapisie "domu bez formalności" - co oznacza, że dom na mieć 70 m2. 

Dom do 70 m2 – jakie warunki powinien spełniać? Polski Ład.

Przejdźmy najpierw przez tą magiczną liczbę 70 m2 - jak to rozumieć? 70 m2 to powierzchnia zabudowy domu, oznacza to, że dom na zgłoszenie może mieć nawet np. 100 m2. Dlaczego?