Dlaczego warto wybrać dom z drewna? Korzyści zdrowotne oraz finansowe.

Czy mamy tutaj kogoś kto ma jeszcze wątpliwości czy zakup drewnianego domu to dobry wybór? Dziś rozprawimy się z Waszymi obawami.

 

KORZYŚCI: 

ZDROWIE: 

Drewniane domy mają właściwości prozdrowotne oraz pomagają w przywróceniu psychofizycznej równowagi. Badania naukowe wykazują, że przebywanie we wnętrzach drewnianych domów przedłuża życie! O tym, że drzewa wpływają zbawiennie na nasz organizm, wiedzieli już w starożytności. Z ich uzdrawiającej mocy korzystała bardzo często medycyna ludowa. Także i dziś coraz więcej lekarzy zaleca swoim pacjentom, by jak najczęściej przebywali w otoczeniu drzew.

Inne korzyści zdrowotne: 

  • Drzewo jest naturalnym źródłem tlenu i wchłania z powietrza pyły, sadze i toksyny.
  • Olejki eteryczne wydzielane przez drzewa leczniczo wpływają na nasze organizmy.
  • Drzewo wytwarza jony ujemne, które neutralizują niekorzystne dla organizmu jony dodatnie.

Ponadto warto zwrócić uwagę na domy wyprodukowane z np. sosny, której przypisuje się właściwości przeciwdepresyjne oraz bakteriobójcze. Sosna pozwala odzyskać wewnętrzną równowagę a także pomaga zwalczać choroby górnych dróg oddechowych gdyż ułatwia oczyszczanie się oskrzeli.

ECO - FRIENDLY 

CZYSTE POWIETRZE:

CO2 jest pochłaniany przez drzewa oraz magazynowany przez nie w formie węgla. Związek ten pozostaje trwale związany także w drewnopochodnych produktach gotowych. Dopiero na samym końcu cyklu życia produktu związek zostaje ponownie uwolniony i trafia do cyklu obiegowego.

ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ 

DLACZEGO DOM Z DREWNA JEST ENERGOOSZCZĘDNY?

  • Zbudowany z "ciepłych" materiałów, zapewnia komfort termiczny przy niskiej temperaturze powietrza wewnątrz budynku.
  • Ogranicza straty ciepła ze względu na przenikanie przez przegrody zewnętrzne.
  • Niweluje mostki termiczne do wartości pomijalnie małych.
  • Dba o szczelność powietrzną, a także szczelny i ciepły montaż stolarki otworowej.
  • Zapewnia skuteczną wentylacje budynku.

KOMFORT CIEPLNY

Domy, które izolowane są wełną drzewną są dużo cieplejsze niż te wełną mineralną czy styropianem. Mimo, że współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda) styropianu i wełny drzewnej niewiele się różni to ich ciepło właściwe już tak. A to od ciepła właściwego zgromadzonego w ścianach zależy komfort termiczny w domu, który zobrazowaliśmy na dołączonych zdjęciach. 

Co jeszcze dodalibyście do korzyści? 🌱🌳🌲

Co to jest dom pasywny? Na czym polega jego fenomen?

Budynek zaprojektowany i wykonany w taki sposób, aby minimalizować zużycie energii i zapewnić maksymalny komfort mieszkańcom to właśnie dom pasywny. Na czym polega budowa takiego domu zgłębiła firma Timber Moon. Nasze budynki charakteryzują się wysoką izolacyjnością termiczną, dzięki temu, zużycie energii w domu pasywnym jest kilkukrotnie mniejsze niż w przypadku tradycyjnych budynków.

Jaki fundament pod dom modułowy?

Fundament domu modułowego jest kluczowym elementem konstrukcyjnym, który zapewnia stabilność i bezpieczeństwo całej budowli. Fundament pod dom modułowy powinien być odpowiednio dopasowany do warunków terenowych i obciążeń, które będą na nim działać. Jaki fundament pod dom modułowy wybrać?

Modrzewiowa elewacja domu - czy to dobry wybór?

Modrzew to ceniony surowiec o długoletniej tradycji zastosowań ze względu na swoją trwałość, którą porównuje się z trwałością drzewna dębowego. Drewno modrzewia jest odporne na zmienne warunki atmosferyczne, jest wodoodporne przez co nie ulega zagrzybieniu i gniciu. W kontakcie z wodą ulega tzw. „petryfikacji” - co to znaczy? Przeczytaj.

Czym jest analiza chłonności działki i co zawiera?

Analiza chłonności działki to analiza możliwości zabudowy działki. Zleca się ją przed zakupem działki lub w przypadku gdy mamy własną działkę i nie wiemy co możemy na niej postawić. Co jeszcze zawiera?

Co sprawdzić przed zakupem działki?

Dom z działka to marzenie większości dorosłych - własny ogród, prywatność, przestrzeń. Aby tego dokonać pierwszym krokiem jest zakup działki. Rynek nam tego nie ułatwia, codziennie na sprzedaż wystawiane są nowe działki – budowlane, rolnicze, rekreacyjne itd. Jak wybrać właściwą działkę aby zbudować na niej dom?

Domy drewniane to przyszłość? Dlaczego budownictwo drewniane przeżywa swój renesans?

Przyjęło się, że domy drewniane są mniej trwałe od domów murowanych – to porównanie ma się tak jakby porównywać mleko owsiane z mlekiem krowim. Domy drewniane i domy murowane mogą istnieć obok siebie i „stać” tyle samo lat. Różnic należy doszukiwać w ich wpływie na naszą planetę oraz w ich dobroczynnych skutkach. Domy drewniane mają też wiele swoich zalet, o których mało kto by pomyślał. Ciekawi?

Co to są domy szkieletowe, co znaczy domy modułowe – pojęcia i różnice. Czy są to domy całoroczne czy letniskowe?

Dziś chcemy nieco przybliżyć teorie budownictwa drewnianego. Z naszych doświadczeń wynika, że panuje powszechnie złe przyjęte nazewnictwo w sprawie domów drewnianych. Mylone są pojęcia domy szkieletowe oraz domy modułowe a nierzadko jeszcze wplatane jest pomiędzy definicja domków letniskowych. Jak więc to wszystko posegmentować i wyróżnić? Którego domu w takim razie szukam?

Dlaczego warto wybrać dom z drewna? Korzyści zdrowotne oraz finansowe.

Czy mamy tutaj kogoś kto ma jeszcze wątpliwości czy zakup drewnianego domu to dobry wybór? Dziś rozprawimy się z Waszymi obawami.

Jakie dokumenty potrzebuje do budowy domu bez pozwolenia do 70 m2? Polski Ład.

W ostatnim wpisie wyjaśniliśmy jaki dom mieści się w zapisie "domu bez formalności" - co oznacza, że dom na mieć 70 m2. 

Dom do 70 m2 – jakie warunki powinien spełniać? Polski Ład.

Przejdźmy najpierw przez tą magiczną liczbę 70 m2 - jak to rozumieć? 70 m2 to powierzchnia zabudowy domu, oznacza to, że dom na zgłoszenie może mieć nawet np. 100 m2. Dlaczego?