Jakie dokumenty potrzebuje do budowy domu bez pozwolenia do 70 m2? Polski Ład.

W ostatnim wpisie wyjaśniliśmy jaki dom mieści się w zapisie "domu bez formalności" - co oznacza, że dom na mieć 70 m2. 

Co jeszcze zawierają nowe przepisy: 

KTO MOŻE WYBUDOWAĆ DOM DO 70 M KW. W UPROSZCZONEJ PROCEDURZE

 • Każdy, pod warunkiem, że inwestycja zaspokaja jego własne potrzeby mieszkaniowe lub potrzeby rekreacyjne. Nie ma znaczenia stan cywilny, status społeczny czy sytuacja rodzinna.
 • Każdy, kto ma prawo dysponować nieruchomością na cele budowlane (ma tzw. tytuł prawny).

JAKIE UDOGODNIENIA WPROWADZIŁ POLSKI ŁAD: 

Nie ma potrzeby ustanowienia kierownika budowy, musisz się jednak liczyć z tym, że przejmujesz całą odpowiedzialność za kierowanie budową. Nie trzeba również prowadzić dziennika budowy. 

Okres budowlany jest skrócony o kilka tygodni - gwarant szybkiej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu gminy w krótszym terminie – nawet do 21 dni;

Dokumenty można złożyć online! 

CZY DOM MOŻNA SPRZEDAĆ? 

Na rządowej stronie gov.pl widnieje zapis:  gdy zmienią się Twoje plany życiowe, możesz go sprzedać, wynająć lub przepisać na inną osobę. Zatem: TAK!

DOKUMENTY DO ZGŁOSZENIA:

Jako inwestor będziesz musiał złożyć oświadczenia, że:

 • planowana budowa jest prowadzona przez Ciebie w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych - złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej,
 • przyjmujesz odpowiedzialność za kierowanie budową - w przypadku nieustanowienia kierownika budowy,
 • dokumentacja, którą dołączasz do zgłoszenia, jest kompletna.

DOKUMENTY: 

 • projekt zagospodarowania działki
 • projekt architektoniczno-budowlany - 3 egzemplarze
 • złożenie zawiadomienia o planowanym terminie rozpoczęcia robót budowlanych do organu nadzoru budowlanego
 • MPZP lub WZ
 • Mapa sytuacyjno-wysokościowa
 • Wypis i wyrys z rejestru gruntów
 • Warunki dostępu do drogi
 • Warunki dostawy wody i odprowadzania ścieków
 • Warunki dostawy energii elektrycznej
 • Warunki dostawy gazu
 • Badania geologiczne

Co jeszcze byście dodali? Czy ktoś chce podzielić się swoimi doświadczeniami z budowy domu wg Polskiego Ładu? Zapraszamy do naszej grupy na Facebooku - możecie się tam wypowiedzieć. 

 

Co to jest dom pasywny? Na czym polega jego fenomen?

Budynek zaprojektowany i wykonany w taki sposób, aby minimalizować zużycie energii i zapewnić maksymalny komfort mieszkańcom to właśnie dom pasywny. Na czym polega budowa takiego domu zgłębiła firma Timber Moon. Nasze budynki charakteryzują się wysoką izolacyjnością termiczną, dzięki temu, zużycie energii w domu pasywnym jest kilkukrotnie mniejsze niż w przypadku tradycyjnych budynków.

Jaki fundament pod dom modułowy?

Fundament domu modułowego jest kluczowym elementem konstrukcyjnym, który zapewnia stabilność i bezpieczeństwo całej budowli. Fundament pod dom modułowy powinien być odpowiednio dopasowany do warunków terenowych i obciążeń, które będą na nim działać. Jaki fundament pod dom modułowy wybrać?

Modrzewiowa elewacja domu - czy to dobry wybór?

Modrzew to ceniony surowiec o długoletniej tradycji zastosowań ze względu na swoją trwałość, którą porównuje się z trwałością drzewna dębowego. Drewno modrzewia jest odporne na zmienne warunki atmosferyczne, jest wodoodporne przez co nie ulega zagrzybieniu i gniciu. W kontakcie z wodą ulega tzw. „petryfikacji” - co to znaczy? Przeczytaj.

Czym jest analiza chłonności działki i co zawiera?

Analiza chłonności działki to analiza możliwości zabudowy działki. Zleca się ją przed zakupem działki lub w przypadku gdy mamy własną działkę i nie wiemy co możemy na niej postawić. Co jeszcze zawiera?

Co sprawdzić przed zakupem działki?

Dom z działka to marzenie większości dorosłych - własny ogród, prywatność, przestrzeń. Aby tego dokonać pierwszym krokiem jest zakup działki. Rynek nam tego nie ułatwia, codziennie na sprzedaż wystawiane są nowe działki – budowlane, rolnicze, rekreacyjne itd. Jak wybrać właściwą działkę aby zbudować na niej dom?

Domy drewniane to przyszłość? Dlaczego budownictwo drewniane przeżywa swój renesans?

Przyjęło się, że domy drewniane są mniej trwałe od domów murowanych – to porównanie ma się tak jakby porównywać mleko owsiane z mlekiem krowim. Domy drewniane i domy murowane mogą istnieć obok siebie i „stać” tyle samo lat. Różnic należy doszukiwać w ich wpływie na naszą planetę oraz w ich dobroczynnych skutkach. Domy drewniane mają też wiele swoich zalet, o których mało kto by pomyślał. Ciekawi?

Co to są domy szkieletowe, co znaczy domy modułowe – pojęcia i różnice. Czy są to domy całoroczne czy letniskowe?

Dziś chcemy nieco przybliżyć teorie budownictwa drewnianego. Z naszych doświadczeń wynika, że panuje powszechnie złe przyjęte nazewnictwo w sprawie domów drewnianych. Mylone są pojęcia domy szkieletowe oraz domy modułowe a nierzadko jeszcze wplatane jest pomiędzy definicja domków letniskowych. Jak więc to wszystko posegmentować i wyróżnić? Którego domu w takim razie szukam?

Dlaczego warto wybrać dom z drewna? Korzyści zdrowotne oraz finansowe.

Czy mamy tutaj kogoś kto ma jeszcze wątpliwości czy zakup drewnianego domu to dobry wybór? Dziś rozprawimy się z Waszymi obawami.

Jakie dokumenty potrzebuje do budowy domu bez pozwolenia do 70 m2? Polski Ład.

W ostatnim wpisie wyjaśniliśmy jaki dom mieści się w zapisie "domu bez formalności" - co oznacza, że dom na mieć 70 m2. 

Dom do 70 m2 – jakie warunki powinien spełniać? Polski Ład.

Przejdźmy najpierw przez tą magiczną liczbę 70 m2 - jak to rozumieć? 70 m2 to powierzchnia zabudowy domu, oznacza to, że dom na zgłoszenie może mieć nawet np. 100 m2. Dlaczego?