Co sprawdzić przed zakupem działki?

Dom z działka to marzenie większości dorosłych - własny ogród, prywatność, przestrzeń. Aby tego dokonać pierwszym krokiem jest zakup działki. Rynek nam tego nie ułatwia, codziennie na sprzedaż wystawiane są nowe działki – budowlane, rolnicze, rekreacyjne itd.

Jak wybrać właściwą działkę aby zbudować na niej dom?

Podstawowe rodzaje działek gruntowych to: działki rolne, działki budowlane, działki siedliskowe, działki inwestycyjne, działki rekreacyjne, działki leśne. Planując inwestycję, pierwszą informacją, jaką należy zweryfikować jest przeznaczenie działki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli chcemy zakupić działkę budowlaną to musi być to ujęte w planie.

 A następnie:

 • Uzbrojenie działki.
 • Dostęp do drogi.
 • Stan prawny działki.
 • Postawione obiekty na działce.
 • Obiekty na sąsiadujących działkach.
 • Rodzaj sąsiadujących działek.
 • Istniejąca roślinność (drzewa).
 • Obszary chronione.
 • Badania geologiczne.
 • Odległość od sklepów, przystanków, szkół, przychodni itd.

 

Jakie dokumenty potrzebne przy zakupie działki?

Gdy zweryfikujemy te wszystkie elementy i zdecydujemy się na zakup wybranej działki budowlanej, warto również zadbać aby dostarczyć do notariusza wymagane dokumenty.

Zakup działki budowlanej wiąże się z przygotowaniem dokumentów dla notariusza tj.:

 

 • Wypis i wyrys z rejestru gruntów.
 • Zaświadczenie z gminy – przeznaczenie w planie miejscowym.
 • Aktualny odpis z Księgi Wieczystej lub wskazanie jej numeru.
 • Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o zapłaceniu podatku od nieruchomości lub zaświadczenie o zwolnieniu z podatku.
 • Zaświadczenie ze Starostwa Powiatowego, że działka nie jest lasem.
 • Dokumenty potwierdzające własność gruntu – umowa kupna lub przejęcie spadku.
 • Zaświadczenie o zapłaceniu podatku od spadku – jeżeli taka sytuacja miała miejsce.
 • W przypadku hipoteki – dokumenty potwierdzające możliwość przeniesienia własności.
 • W przypadku kredyty – dokumenty bankowe.
 • Dowody osobiste.

 

Wszystkie dokumenty (z wyjątkiem potrzebnych do uzyskania kredytu) kompletują sprzedawcy.

 

Dom z działką szybko i przyjemnie!

Na szczęście istnieje prostsza opcja realizacji marzenia o domu z działką. Możemy kupić działkę z gotowym już domem, takie rozwiązania proponuje firma Timber Moon. W zakładce inwestycje znajdziecie aktualne gotowe domy z działką na sprzedaż. Wybierając działkę pod budowę podchodzimy bardzo szczegółowo do tematu, analizujemy ją pod każdym kątem. Działki, na których budujemy domy są malownicze i świetnie zlokalizowane. Dbamy aby było z nich blisko do niezbędnych usług ale równocześnie o zachowanie prywatności.

Co to jest dom pasywny? Na czym polega jego fenomen?

Budynek zaprojektowany i wykonany w taki sposób, aby minimalizować zużycie energii i zapewnić maksymalny komfort mieszkańcom to właśnie dom pasywny. Na czym polega budowa takiego domu zgłębiła firma Timber Moon. Nasze budynki charakteryzują się wysoką izolacyjnością termiczną, dzięki temu, zużycie energii w domu pasywnym jest kilkukrotnie mniejsze niż w przypadku tradycyjnych budynków.

Jaki fundament pod dom modułowy?

Fundament domu modułowego jest kluczowym elementem konstrukcyjnym, który zapewnia stabilność i bezpieczeństwo całej budowli. Fundament pod dom modułowy powinien być odpowiednio dopasowany do warunków terenowych i obciążeń, które będą na nim działać. Jaki fundament pod dom modułowy wybrać?

Modrzewiowa elewacja domu - czy to dobry wybór?

Modrzew to ceniony surowiec o długoletniej tradycji zastosowań ze względu na swoją trwałość, którą porównuje się z trwałością drzewna dębowego. Drewno modrzewia jest odporne na zmienne warunki atmosferyczne, jest wodoodporne przez co nie ulega zagrzybieniu i gniciu. W kontakcie z wodą ulega tzw. „petryfikacji” - co to znaczy? Przeczytaj.

Czym jest analiza chłonności działki i co zawiera?

Analiza chłonności działki to analiza możliwości zabudowy działki. Zleca się ją przed zakupem działki lub w przypadku gdy mamy własną działkę i nie wiemy co możemy na niej postawić. Co jeszcze zawiera?

Co sprawdzić przed zakupem działki?

Dom z działka to marzenie większości dorosłych - własny ogród, prywatność, przestrzeń. Aby tego dokonać pierwszym krokiem jest zakup działki. Rynek nam tego nie ułatwia, codziennie na sprzedaż wystawiane są nowe działki – budowlane, rolnicze, rekreacyjne itd. Jak wybrać właściwą działkę aby zbudować na niej dom?

Domy drewniane to przyszłość? Dlaczego budownictwo drewniane przeżywa swój renesans?

Przyjęło się, że domy drewniane są mniej trwałe od domów murowanych – to porównanie ma się tak jakby porównywać mleko owsiane z mlekiem krowim. Domy drewniane i domy murowane mogą istnieć obok siebie i „stać” tyle samo lat. Różnic należy doszukiwać w ich wpływie na naszą planetę oraz w ich dobroczynnych skutkach. Domy drewniane mają też wiele swoich zalet, o których mało kto by pomyślał. Ciekawi?

Co to są domy szkieletowe, co znaczy domy modułowe – pojęcia i różnice. Czy są to domy całoroczne czy letniskowe?

Dziś chcemy nieco przybliżyć teorie budownictwa drewnianego. Z naszych doświadczeń wynika, że panuje powszechnie złe przyjęte nazewnictwo w sprawie domów drewnianych. Mylone są pojęcia domy szkieletowe oraz domy modułowe a nierzadko jeszcze wplatane jest pomiędzy definicja domków letniskowych. Jak więc to wszystko posegmentować i wyróżnić? Którego domu w takim razie szukam?

Dlaczego warto wybrać dom z drewna? Korzyści zdrowotne oraz finansowe.

Czy mamy tutaj kogoś kto ma jeszcze wątpliwości czy zakup drewnianego domu to dobry wybór? Dziś rozprawimy się z Waszymi obawami.

Jakie dokumenty potrzebuje do budowy domu bez pozwolenia do 70 m2? Polski Ład.

W ostatnim wpisie wyjaśniliśmy jaki dom mieści się w zapisie "domu bez formalności" - co oznacza, że dom na mieć 70 m2. 

Dom do 70 m2 – jakie warunki powinien spełniać? Polski Ład.

Przejdźmy najpierw przez tą magiczną liczbę 70 m2 - jak to rozumieć? 70 m2 to powierzchnia zabudowy domu, oznacza to, że dom na zgłoszenie może mieć nawet np. 100 m2. Dlaczego?