Domy drewniane to przyszłość? Dlaczego budownictwo drewniane przeżywa swój renesans?

Przyjęło się, że domy drewniane są mniej trwałe od domów murowanych – to porównanie ma się tak jakby porównywać mleko owsiane z mlekiem krowim. Domy drewniane i domy murowane mogą istnieć obok siebie i „stać” tyle samo lat. Różnic należy doszukiwać w ich wpływie na naszą planetę oraz w ich dobroczynnych skutkach. Domy drewniane mają też wiele swoich zalet, o których mało kto by pomyślał. Ciekawi?

 

 

Domy drewniane – to przyszłość architektury!

 

Planeta potrzebuje naszego wsparcia by móc dalej istnieć w takim stanie w jakim jest obecnie. Rodzi się coraz więcej ludzi, którzy potrzebują mieć gdzie mieszkać, spekuluje się że w roku 2060 liczba ludności przekroczy 10 miliardów więc liczba domów powinna ulec podwojeniu. Ci wszyscy ludzie muszą pomieścić się na tej samej przestrzeni, którą dysponujemy dotychczas. Są na to dwa rozwiązania – rozbudowa w szerz (zabudowanie przedmieść) lub rozbudowa wzwyż (drapacze chmur jako budynki mieszkalne). Trzeba więc nauczyć się wykorzystywać dostępną przestrzeń w nowy sposób. Dlatego należy traktować budownictwo jako coś więcej niż źródło dochodu – ale wielkie zmiany wymagają wielkich decyzji. Jeśli wieżowce miałyby być rozwiązaniem problemu to ich projektanci musieliby sprawić, by były one lepsze – zdrowsze.

 

W laboratoriach na całym świecie naukowcy pracują nad nowymi materiałami nieszkodliwymi dla środowiska bazując np. nad wykorzystaniem grzybów. Jednym z nich jest „grzybnia” – może już wkrótce będzie można nią zastąpić stosowane do ociepleń budynków maty z włókna szklanego. To korzenie grzybów, które rozrastają się bardzo szybko i można im nadawać dowolne kształty. Grzybnia jest niepalna, nietoksyczna, ma świetne właściwości izolacyjne i jest twardsza od betonu. Jakie jeszcze materiały można wykorzystywać? Znane nam już drewno.

 

Materiał przyszłości - drewno

 

Dostępnym materiałem przyjaznym dla środowiska jest drewno. Prawdopodobnie jedną z największych zalet wykorzystania drewna jako materiału budowlanego jest fakt, że jest ono surowcem naturalnym i ekologicznym. Jest łatwo dostępne i ekonomicznie opłacalne. To również wyjątkowo wytrzymały surowiec w stosunku do swego ciężaru. Drewno posiada też doskonałe właściwości izolacyjne.

 

Niektóre materiały budowlane przy wzroście temperatury mogą tracić swoją wytrzymałość i zmieniać strukturę. Drewno przeciwnie, wysycha i staje się mocniejsze.

 

Jeśli chcemy zachować ciepło (lub chłód) w domu i wydać mniej pieniędzy na ogrzewanie (lub chłodzenie), to drewno jest dobrą alternatywą dla cegły, betonu lub kamienia. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że np. marmur  przewodzi ciepło 90 razy szybciej niż drewno,  stal – 1650 razy, a aluminium – aż 7000 razy. W porównaniu więc do tych materiałów, drewno można traktować jako materiał izolacyjny.

Dzięki dużemu ciepłu właściwemu ściana z drewna magazynuje energię cieplną równie dobrze jak znacznie cięższe od niej ściany z betonu, cegły czy silikatów.

 

Miej wpływ na przyszłość!

 

Efektem powszechnego stosowania budownictwa drewnianego byłoby mniejsze zapotrzebowanie na cement i piasek, które – w przeciwieństwie do drewna – nie są zasobami odnawialnymi. Sektor budowlany odpowiada za 30-40 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych i wykorzystuje około 3 mld ton surowców każdego roku, co odpowiada za około 40–50 proc. całkowitego zapotrzebowania na nie. Zwiększenie zużycia drewna w budownictwie może przyczynić się do zahamowania niekorzystnych zmian klimatycznych: poprzez magazynowanie CO2 w drewnie na wiele dziesiątków lat, zamianę tradycyjnych materiałów na surowce pochodzenia organicznego, o jeszcze lepszych właściwościach cieplnych oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, z uwagi na szybszy proces budowlany i wykorzystanie lokalnych zasobów.

 

Domy z drewna są zrównoważone, odnawialne i przyjazne dla środowiska. Konstrukcje drewniane mogą wchłaniać i przechowywać dwutlenek węgla z atmosfery. 0,8 tony CO² jest pochłaniane przez każdy metr sześcienny drewna, które jest zużywane w budownictwie. Zatem, jeżeli na budowę domu zużywa się około 20 metrów sześciennych drewna, to zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery wynosi 16 ton. Jest to taka sama ilość, jaką wytwarza samochód, który przejechał 90 000 km (przy bardzo ostrożnym oszacowaniu).

 

Na zdrowie

 

Jeśli pokój jest wykończony niepokrytym niczym drewnem, to będzie w nim regulowany poziom wilgotności, co może być bardzo korzystne dla osób, które mają problemy z układem oddechowym. Do tego uważa się, że sam wygląd drewna koi umysł i wpływa na zrelaksowanie się układu nerwowego. To z tych powodów drewno jest uważane za wyrób zdrowszy od metalu, tworzywa sztucznego czy innych materiałów.

 

Chociaż drewno nie jest idealnym izolatorem dźwięków, to zapobiega powstawaniu pogłosu w pomieszczeniu, przez pochłanianie fal dźwiękowych. W porównaniu do swoich konstrukcyjnych konkurentów, drewno okazuje się być o wiele bardziej skuteczne w izolowaniu akustycznym, zwłaszcza przylegających do siebie pokoi. Drewno jest również stosowane w wielu salach koncertowych na całym świecie, gdyż w naturalny sposób tłumi dźwięk, zapewniając im idealną akustykę.

 

Producenci domów z drewna

 

Decydując się na budowę drewnianego domu, warto wziąć pod uwagę w jakich celach ma on nam służyć. W Polsce domy drewniane kojarzymy z domkami letniskowymi oczekując przy tym niskiej ceny. Zatem przede wszystkim należy zapoznać się z pojęciami domów drewnianych (link do artykułu) i wywnioskować czego potrzebujemy. Całoroczne domy drewniane buduje firma Timber Moon. To solidne domy na pokolenia, są odporne na warunki atmosferyczne i komfortowe. Ich budowa trwa znacznie krócej niż domu murowanego. Domy od Timber Moon to budynki premium, które wpisują się w budownictwo przyszłości. Użyte do ich budowy materiały są ekologiczne i nieszkodliwe dla środowiska. Domy Timber są również energooszczędne a koszty ich utrzymania mikroskopijne.

Co to jest dom pasywny? Na czym polega jego fenomen?

Budynek zaprojektowany i wykonany w taki sposób, aby minimalizować zużycie energii i zapewnić maksymalny komfort mieszkańcom to właśnie dom pasywny. Na czym polega budowa takiego domu zgłębiła firma Timber Moon. Nasze budynki charakteryzują się wysoką izolacyjnością termiczną, dzięki temu, zużycie energii w domu pasywnym jest kilkukrotnie mniejsze niż w przypadku tradycyjnych budynków.

Jaki fundament pod dom modułowy?

Fundament domu modułowego jest kluczowym elementem konstrukcyjnym, który zapewnia stabilność i bezpieczeństwo całej budowli. Fundament pod dom modułowy powinien być odpowiednio dopasowany do warunków terenowych i obciążeń, które będą na nim działać. Jaki fundament pod dom modułowy wybrać?

Modrzewiowa elewacja domu - czy to dobry wybór?

Modrzew to ceniony surowiec o długoletniej tradycji zastosowań ze względu na swoją trwałość, którą porównuje się z trwałością drzewna dębowego. Drewno modrzewia jest odporne na zmienne warunki atmosferyczne, jest wodoodporne przez co nie ulega zagrzybieniu i gniciu. W kontakcie z wodą ulega tzw. „petryfikacji” - co to znaczy? Przeczytaj.

Czym jest analiza chłonności działki i co zawiera?

Analiza chłonności działki to analiza możliwości zabudowy działki. Zleca się ją przed zakupem działki lub w przypadku gdy mamy własną działkę i nie wiemy co możemy na niej postawić. Co jeszcze zawiera?

Co sprawdzić przed zakupem działki?

Dom z działka to marzenie większości dorosłych - własny ogród, prywatność, przestrzeń. Aby tego dokonać pierwszym krokiem jest zakup działki. Rynek nam tego nie ułatwia, codziennie na sprzedaż wystawiane są nowe działki – budowlane, rolnicze, rekreacyjne itd. Jak wybrać właściwą działkę aby zbudować na niej dom?

Domy drewniane to przyszłość? Dlaczego budownictwo drewniane przeżywa swój renesans?

Przyjęło się, że domy drewniane są mniej trwałe od domów murowanych – to porównanie ma się tak jakby porównywać mleko owsiane z mlekiem krowim. Domy drewniane i domy murowane mogą istnieć obok siebie i „stać” tyle samo lat. Różnic należy doszukiwać w ich wpływie na naszą planetę oraz w ich dobroczynnych skutkach. Domy drewniane mają też wiele swoich zalet, o których mało kto by pomyślał. Ciekawi?

Co to są domy szkieletowe, co znaczy domy modułowe – pojęcia i różnice. Czy są to domy całoroczne czy letniskowe?

Dziś chcemy nieco przybliżyć teorie budownictwa drewnianego. Z naszych doświadczeń wynika, że panuje powszechnie złe przyjęte nazewnictwo w sprawie domów drewnianych. Mylone są pojęcia domy szkieletowe oraz domy modułowe a nierzadko jeszcze wplatane jest pomiędzy definicja domków letniskowych. Jak więc to wszystko posegmentować i wyróżnić? Którego domu w takim razie szukam?

Dlaczego warto wybrać dom z drewna? Korzyści zdrowotne oraz finansowe.

Czy mamy tutaj kogoś kto ma jeszcze wątpliwości czy zakup drewnianego domu to dobry wybór? Dziś rozprawimy się z Waszymi obawami.

Jakie dokumenty potrzebuje do budowy domu bez pozwolenia do 70 m2? Polski Ład.

W ostatnim wpisie wyjaśniliśmy jaki dom mieści się w zapisie "domu bez formalności" - co oznacza, że dom na mieć 70 m2. 

Dom do 70 m2 – jakie warunki powinien spełniać? Polski Ład.

Przejdźmy najpierw przez tą magiczną liczbę 70 m2 - jak to rozumieć? 70 m2 to powierzchnia zabudowy domu, oznacza to, że dom na zgłoszenie może mieć nawet np. 100 m2. Dlaczego?