Czym jest analiza chłonności działki i co zawiera?

Analiza chłonności działki to analiza możliwości zabudowy działki. Zleca się ją przed zakupem działki lub w przypadku gdy mamy własną działkę i nie wiemy co możemy na niej postawić. Analiza działki jest niezwykle istotnym krokiem, jeśli planujesz zakup lub sprzedaż nieruchomości. Działka może wydawać się na pierwszy rzut oka idealna, ale bez dokładnej analizy można przeoczyć wiele istotnych detali, które mogą wpłynąć na wartość nieruchomości i jej potencjał.

 

Co zawiera analiza działki?

Analiza chłonności pozwala m.in. na odniesienie ceny lub wartości gruntu nie tyle w stosunku do 1 mkw. gruntu, co raczej w stosunku do 1 mkw. Zupełnie inną sprawą jest to, czy przyszły inwestor faktycznie skorzysta z tej maksymalnej możliwości: ważne jest na tym etapie to, aby wiedział, co maksymalnie może na danej działce gruntu wybudować.

Co analizujemy?

 • Wytyczne prawa budowlanego - w tym np. odległość od granicy lub innych budynków itd.
 • Wytyczne MPZP lub WZ - w tym wiele zmiennych tj. np. linia zabudowy, powierzchnia biologicznie czynna, wysokość budynku, szerokość elewacji itd.
 • Analiza otocznia - istniejące budynki, zieleń, sieci.
 • Opinia geotechniczna.
 • Warunki dostawy mediów.
 • Pozostałe przepisy, które narzuca nam działka.

 

Jakie informację znajdują się w analizie działki?

Opracowanie składa się z dokumentacji tekstowej. W analizie dostajesz takie informacje jak np.:

 • która część działki może być zabudowana
 • jaką powierzchnię maksymalnie może mieć budynek
 • ile budynków może powstać na działce
 • ile kondygnacji może mieć budynek
 • dobór procedury budowy domu (zgłoszenie/ pozwolenie na budowę)
 • jaką elewację może mieć budynek
 • czy możliwy jest dach płaski
 • jakie jest optymalne usadowienie budynku

 

Analiza działki dla inwestorów

Pierwszym krokiem w analizie działki jest sprawdzenie jej położenia. Lokalizacja nieruchomości może mieć znaczący wpływ na jej wartość i potencjał. Warto zwrócić uwagę na to, jak blisko działka znajduje się od szkół, sklepów, restauracji i innych udogodnień. Ważne jest również, aby sprawdzić, jak łatwo można dojechać do działki z innych części miasta lub kraju, czy też jej położenie uniemożliwia łatwy dostęp.

 

Ostatecznie, analiza działki powinna obejmować także jej potencjał inwestycyjny. Nieruchomość może mieć różne zastosowania, od budowy domu mieszkalnego po stworzenie centrum handlowego lub parku. Warto sprawdzić, jakie inwestycje są planowane w okolicy działki i jak mogą wpłynąć na jej wartość.

Co to jest dom pasywny? Na czym polega jego fenomen?

Budynek zaprojektowany i wykonany w taki sposób, aby minimalizować zużycie energii i zapewnić maksymalny komfort mieszkańcom to właśnie dom pasywny. Na czym polega budowa takiego domu zgłębiła firma Timber Moon. Nasze budynki charakteryzują się wysoką izolacyjnością termiczną, dzięki temu, zużycie energii w domu pasywnym jest kilkukrotnie mniejsze niż w przypadku tradycyjnych budynków.

Jaki fundament pod dom modułowy?

Fundament domu modułowego jest kluczowym elementem konstrukcyjnym, który zapewnia stabilność i bezpieczeństwo całej budowli. Fundament pod dom modułowy powinien być odpowiednio dopasowany do warunków terenowych i obciążeń, które będą na nim działać. Jaki fundament pod dom modułowy wybrać?

Modrzewiowa elewacja domu - czy to dobry wybór?

Modrzew to ceniony surowiec o długoletniej tradycji zastosowań ze względu na swoją trwałość, którą porównuje się z trwałością drzewna dębowego. Drewno modrzewia jest odporne na zmienne warunki atmosferyczne, jest wodoodporne przez co nie ulega zagrzybieniu i gniciu. W kontakcie z wodą ulega tzw. „petryfikacji” - co to znaczy? Przeczytaj.

Czym jest analiza chłonności działki i co zawiera?

Analiza chłonności działki to analiza możliwości zabudowy działki. Zleca się ją przed zakupem działki lub w przypadku gdy mamy własną działkę i nie wiemy co możemy na niej postawić. Co jeszcze zawiera?

Co sprawdzić przed zakupem działki?

Dom z działka to marzenie większości dorosłych - własny ogród, prywatność, przestrzeń. Aby tego dokonać pierwszym krokiem jest zakup działki. Rynek nam tego nie ułatwia, codziennie na sprzedaż wystawiane są nowe działki – budowlane, rolnicze, rekreacyjne itd. Jak wybrać właściwą działkę aby zbudować na niej dom?

Domy drewniane to przyszłość? Dlaczego budownictwo drewniane przeżywa swój renesans?

Przyjęło się, że domy drewniane są mniej trwałe od domów murowanych – to porównanie ma się tak jakby porównywać mleko owsiane z mlekiem krowim. Domy drewniane i domy murowane mogą istnieć obok siebie i „stać” tyle samo lat. Różnic należy doszukiwać w ich wpływie na naszą planetę oraz w ich dobroczynnych skutkach. Domy drewniane mają też wiele swoich zalet, o których mało kto by pomyślał. Ciekawi?

Co to są domy szkieletowe, co znaczy domy modułowe – pojęcia i różnice. Czy są to domy całoroczne czy letniskowe?

Dziś chcemy nieco przybliżyć teorie budownictwa drewnianego. Z naszych doświadczeń wynika, że panuje powszechnie złe przyjęte nazewnictwo w sprawie domów drewnianych. Mylone są pojęcia domy szkieletowe oraz domy modułowe a nierzadko jeszcze wplatane jest pomiędzy definicja domków letniskowych. Jak więc to wszystko posegmentować i wyróżnić? Którego domu w takim razie szukam?

Dlaczego warto wybrać dom z drewna? Korzyści zdrowotne oraz finansowe.

Czy mamy tutaj kogoś kto ma jeszcze wątpliwości czy zakup drewnianego domu to dobry wybór? Dziś rozprawimy się z Waszymi obawami.

Jakie dokumenty potrzebuje do budowy domu bez pozwolenia do 70 m2? Polski Ład.

W ostatnim wpisie wyjaśniliśmy jaki dom mieści się w zapisie "domu bez formalności" - co oznacza, że dom na mieć 70 m2. 

Dom do 70 m2 – jakie warunki powinien spełniać? Polski Ład.

Przejdźmy najpierw przez tą magiczną liczbę 70 m2 - jak to rozumieć? 70 m2 to powierzchnia zabudowy domu, oznacza to, że dom na zgłoszenie może mieć nawet np. 100 m2. Dlaczego?