Modrzewiowa elewacja domu - czy to dobry wybór?

Modrzew to rodzaj drzew z rodziny sosnowatych, występuje na obszarach umiarkowanych i chłodnych półkuli północnej. W Polsce występuje modrzew europejski typowy rosnący w Tatrach oraz modrzew europejski polski rosnący w środkowej i południowo-wschodniej części kraju. Na rozległych obszarach w Polsce modrzewie to podstawowe drzewa leśne.

 

Trwały materiał budowlany

Modrzew to ceniony surowiec o długoletniej tradycji zastosowań ze względu na swoją trwałość, którą porównuje się z trwałością drzewna dębowego. Drewno modrzewia jest odporne na zmienne warunki atmosferyczne, jest wodoodporne przez co nie ulega zagrzybieniu i gniciu. W kontakcie z wodą ulega tzw. „petryfikacji” – jest to proces polegający na utrwalaniu czegoś w określonej formie. Już w Starożytności modrzew uznawany był za idealny materiał do budowy mostów, budowli wodnych, umacniania podmokłych gruntów, rozbudowy rozmaitych budynków, łodzi, okrętów, podkładów kolejowych itd. Dawniej to również powszechnie stosowany materiał do budowy zamków obronnych, dworów, kościołów i kaplic, które możemy do dziś oglądać.  Modrzew jest jednym z najtrwalszych gatunków drewna, charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością oraz dużą gęstością. Najlepszą wytrzymałością odznacza się drewno modrzewia pozyskane z drzew w wieku 100-120 lat. Co ciekawe trwałość naturalną w stanie suchym (np. dom) ocenia się na ok. 1,8 tys. lat, natomiast w stanie mokrym (w wodzie) na około 500 lat.

Ekologiczny dom modrzewiowy

Ze względu na wyżej wymienione walory drewna, ale też małe wymagania i szybki wzrost, drzewa te są licznie uprawiane. Dobrze rosną nawet na terenach zanieczyszczonych i miejskich. Modrzewie rosną na każdym rodzaju gleby przez co ich uprawa jest szeroko dostępna. To ekologiczny materiał budowlany, którego utylizacja a także wytworzenie nie jest szkodliwe dla środowiska.
Modrzew, wykorzystywany jako materiał budowlany, cechuje się wyjątkowymi walorami. Jest niezwykle odporny na działanie czynników zewnętrznych takich jak woda czy ogień, a także pękanie. Cechy charakterystyczne drewna modrzewiowego sprawiają, że idealnie nadaje się do budowy domów, altanek, saun i innych konstrukcji drewnianych. Budynki z drewna modrzewiowego o lekko czerwonej barwie cechują się niepowtarzalnym wyglądem i nie zaleca się ich malowania oraz impregnacji. Drewno modrzewiowe idealnie sprawdzi się jako elewacja domu gdyż dzięki temu dom pięknie się starzeje. Taki budynek z roku na rok zyskuje coraz to bardziej elegancki design. Modrzew świetnie sprawdzi się jako materiał wykończeniowy wnętrza budynku, ponieważ jest to drewno żywiczne, w domu unosi się piękny zapach.

Gotowy dom modrzewiowy


Całoroczne domy z drewna modrzewiowego to doskonała, ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych, murowanych budynków mieszkalnych. Ze względu na wysoką twardość modrzewia jego obróbka nie jest łatwa ale zaawansowane technologie stosowane przez doświadczone firmy gwarantują, że budynki modrzewiowe będą długo służyć im mieszkańcom. W Timber Moon przekładamy 17-letnie doświadczenie w budowie domów z drewna na nasze gotowe modele z modrzewiową elewacją. Zapraszamy do współpracy!

 

Co to jest dom pasywny? Na czym polega jego fenomen?

Budynek zaprojektowany i wykonany w taki sposób, aby minimalizować zużycie energii i zapewnić maksymalny komfort mieszkańcom to właśnie dom pasywny. Na czym polega budowa takiego domu zgłębiła firma Timber Moon. Nasze budynki charakteryzują się wysoką izolacyjnością termiczną, dzięki temu, zużycie energii w domu pasywnym jest kilkukrotnie mniejsze niż w przypadku tradycyjnych budynków.

Jaki fundament pod dom modułowy?

Fundament domu modułowego jest kluczowym elementem konstrukcyjnym, który zapewnia stabilność i bezpieczeństwo całej budowli. Fundament pod dom modułowy powinien być odpowiednio dopasowany do warunków terenowych i obciążeń, które będą na nim działać. Jaki fundament pod dom modułowy wybrać?

Modrzewiowa elewacja domu - czy to dobry wybór?

Modrzew to ceniony surowiec o długoletniej tradycji zastosowań ze względu na swoją trwałość, którą porównuje się z trwałością drzewna dębowego. Drewno modrzewia jest odporne na zmienne warunki atmosferyczne, jest wodoodporne przez co nie ulega zagrzybieniu i gniciu. W kontakcie z wodą ulega tzw. „petryfikacji” - co to znaczy? Przeczytaj.

Czym jest analiza chłonności działki i co zawiera?

Analiza chłonności działki to analiza możliwości zabudowy działki. Zleca się ją przed zakupem działki lub w przypadku gdy mamy własną działkę i nie wiemy co możemy na niej postawić. Co jeszcze zawiera?

Co sprawdzić przed zakupem działki?

Dom z działka to marzenie większości dorosłych - własny ogród, prywatność, przestrzeń. Aby tego dokonać pierwszym krokiem jest zakup działki. Rynek nam tego nie ułatwia, codziennie na sprzedaż wystawiane są nowe działki – budowlane, rolnicze, rekreacyjne itd. Jak wybrać właściwą działkę aby zbudować na niej dom?

Domy drewniane to przyszłość? Dlaczego budownictwo drewniane przeżywa swój renesans?

Przyjęło się, że domy drewniane są mniej trwałe od domów murowanych – to porównanie ma się tak jakby porównywać mleko owsiane z mlekiem krowim. Domy drewniane i domy murowane mogą istnieć obok siebie i „stać” tyle samo lat. Różnic należy doszukiwać w ich wpływie na naszą planetę oraz w ich dobroczynnych skutkach. Domy drewniane mają też wiele swoich zalet, o których mało kto by pomyślał. Ciekawi?

Co to są domy szkieletowe, co znaczy domy modułowe – pojęcia i różnice. Czy są to domy całoroczne czy letniskowe?

Dziś chcemy nieco przybliżyć teorie budownictwa drewnianego. Z naszych doświadczeń wynika, że panuje powszechnie złe przyjęte nazewnictwo w sprawie domów drewnianych. Mylone są pojęcia domy szkieletowe oraz domy modułowe a nierzadko jeszcze wplatane jest pomiędzy definicja domków letniskowych. Jak więc to wszystko posegmentować i wyróżnić? Którego domu w takim razie szukam?

Dlaczego warto wybrać dom z drewna? Korzyści zdrowotne oraz finansowe.

Czy mamy tutaj kogoś kto ma jeszcze wątpliwości czy zakup drewnianego domu to dobry wybór? Dziś rozprawimy się z Waszymi obawami.

Jakie dokumenty potrzebuje do budowy domu bez pozwolenia do 70 m2? Polski Ład.

W ostatnim wpisie wyjaśniliśmy jaki dom mieści się w zapisie "domu bez formalności" - co oznacza, że dom na mieć 70 m2. 

Dom do 70 m2 – jakie warunki powinien spełniać? Polski Ład.

Przejdźmy najpierw przez tą magiczną liczbę 70 m2 - jak to rozumieć? 70 m2 to powierzchnia zabudowy domu, oznacza to, że dom na zgłoszenie może mieć nawet np. 100 m2. Dlaczego?