Co to jest dom pasywny? Na czym polega jego fenomen?

Dom pasywny to budynek zaprojektowany i wykonany w taki sposób, aby minimalizować zużycie energii i zapewnić maksymalny komfort mieszkańcom. Na czym polega budowa takiego domu zgłębiła firma Timber Moon. Nasze budynki charakteryzują się wysoką izolacyjnością termiczną, szczelnymi oknami i drzwiami, a także zastosowaniem specjalistycznych systemów wentylacyjnych. Dzięki temu, zużycie energii w domu pasywnym jest kilkukrotnie mniejsze niż w przypadku tradycyjnych budynków. 

Dom pasywny - na czym polega ich fenomen?

Zalety domów pasywnych są liczne. Przede wszystkim, mieszkańcy takich budynków oszczędzają znaczne ilości pieniędzy na rachunkach za energię. W przeciwieństwie do tradycyjnych budynków, w których zużycie energii na ogrzewanie i klimatyzację może sięgać nawet 70% całkowitego zapotrzebowania, domy pasywne zużywają energię w minimalnym stopniu. Ich wysoka izolacyjność termiczna, szczelność oraz zastosowanie specjalistycznych systemów wentylacyjnych i odzyskiwania ciepła pozwalają na utrzymanie stałej temperatury wewnątrz budynku przy minimalnym zużyciu energii. 

Po drugie, domy pasywne są bardziej komfortowe. Wysoka izolacyjność termiczna i szczelność budynku sprawiają, że temperatura wewnątrz budynku jest równomierna, a w każdym pomieszczeniu panuje podobny komfort termiczny. Dodatkowo, specjalistyczne systemy wentylacyjne zapewniają stały dopływ świeżego powietrza bez nadmiernego wywietrzania ciepła.

Minimalizacja zużycia energii przekłada się na mniejsze emisje gazów cieplarnianych i mniejsze zużycie wody. Dodatkowo, często wykorzystywane w nich materiały ekologiczne, takie jak drewno czy wełna mineralna lub drzewna, wpływają na mniejsze zużycie surowców oraz mniejsze emisje szkodliwych substancji.

Kolejną zaletą domów pasywnych jest ich trwałość i wytrzymałość. Ze względu na wysoką jakość materiałów oraz precyzyjne wykonanie, tego typu budynki są odporne na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu, zapewniają one długotrwałą i bezpieczną przestrzeń dla mieszkańców.

Warto również wspomnieć o tym, że domy pasywne pozwalają na zminimalizowanie kosztów związanych z ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją. Dzięki temu, są one coraz częściej wybierane przez inwestorów, którzy szukają rozwiązań energooszczędnych i ekonomicznych.

Domy pasywne pokochali inwestorzy 

Ostatecznie, inwestycja w dom pasywny to dobry wybór zarówno dla środowiska, jak i dla portfela inwestora. Domy pasywne to coraz bardziej popularne rozwiązanie w branży budowlanej i coraz więcej inwestorów decyduje się na ten typ budynku. Jeśli zależy nam na oszczędnościach, komforcie i przyjazności dla środowiska, to dom pasywny to idealne rozwiązanie dla nas.

Podsumowując, dom pasywny to budynek, który wyróżnia się wysoką izolacyjnością termiczną, szczelnymi oknami i drzwiami oraz specjalistycznymi systemami wentylacyjnymi. Jego główne zalety to oszczędność energii, wygoda i komfort mieszkańców, przyjazność dla środowiska oraz trwałość i wytrzymałość. Domy pasywne są coraz częściej wybierane przez inwestorów, którzy poszukują innowacyjnych i ekonomicznych rozwiązań budowlanych.

W ostatnim czasie zrealizowaliśmy osiedle 10-ciu domów dla Jabłoń Lake Resort. Realizujemy również własne inwestycje, gdzie możecie kupić gotowy dom z działką dla siebie lub na wynajem

Co to jest dom pasywny? Na czym polega jego fenomen?

Budynek zaprojektowany i wykonany w taki sposób, aby minimalizować zużycie energii i zapewnić maksymalny komfort mieszkańcom to właśnie dom pasywny. Na czym polega budowa takiego domu zgłębiła firma Timber Moon. Nasze budynki charakteryzują się wysoką izolacyjnością termiczną, dzięki temu, zużycie energii w domu pasywnym jest kilkukrotnie mniejsze niż w przypadku tradycyjnych budynków.

Jaki fundament pod dom modułowy?

Fundament domu modułowego jest kluczowym elementem konstrukcyjnym, który zapewnia stabilność i bezpieczeństwo całej budowli. Fundament pod dom modułowy powinien być odpowiednio dopasowany do warunków terenowych i obciążeń, które będą na nim działać. Jaki fundament pod dom modułowy wybrać?

Modrzewiowa elewacja domu - czy to dobry wybór?

Modrzew to ceniony surowiec o długoletniej tradycji zastosowań ze względu na swoją trwałość, którą porównuje się z trwałością drzewna dębowego. Drewno modrzewia jest odporne na zmienne warunki atmosferyczne, jest wodoodporne przez co nie ulega zagrzybieniu i gniciu. W kontakcie z wodą ulega tzw. „petryfikacji” - co to znaczy? Przeczytaj.

Czym jest analiza chłonności działki i co zawiera?

Analiza chłonności działki to analiza możliwości zabudowy działki. Zleca się ją przed zakupem działki lub w przypadku gdy mamy własną działkę i nie wiemy co możemy na niej postawić. Co jeszcze zawiera?

Co sprawdzić przed zakupem działki?

Dom z działka to marzenie większości dorosłych - własny ogród, prywatność, przestrzeń. Aby tego dokonać pierwszym krokiem jest zakup działki. Rynek nam tego nie ułatwia, codziennie na sprzedaż wystawiane są nowe działki – budowlane, rolnicze, rekreacyjne itd. Jak wybrać właściwą działkę aby zbudować na niej dom?

Domy drewniane to przyszłość? Dlaczego budownictwo drewniane przeżywa swój renesans?

Przyjęło się, że domy drewniane są mniej trwałe od domów murowanych – to porównanie ma się tak jakby porównywać mleko owsiane z mlekiem krowim. Domy drewniane i domy murowane mogą istnieć obok siebie i „stać” tyle samo lat. Różnic należy doszukiwać w ich wpływie na naszą planetę oraz w ich dobroczynnych skutkach. Domy drewniane mają też wiele swoich zalet, o których mało kto by pomyślał. Ciekawi?

Co to są domy szkieletowe, co znaczy domy modułowe – pojęcia i różnice. Czy są to domy całoroczne czy letniskowe?

Dziś chcemy nieco przybliżyć teorie budownictwa drewnianego. Z naszych doświadczeń wynika, że panuje powszechnie złe przyjęte nazewnictwo w sprawie domów drewnianych. Mylone są pojęcia domy szkieletowe oraz domy modułowe a nierzadko jeszcze wplatane jest pomiędzy definicja domków letniskowych. Jak więc to wszystko posegmentować i wyróżnić? Którego domu w takim razie szukam?

Dlaczego warto wybrać dom z drewna? Korzyści zdrowotne oraz finansowe.

Czy mamy tutaj kogoś kto ma jeszcze wątpliwości czy zakup drewnianego domu to dobry wybór? Dziś rozprawimy się z Waszymi obawami.

Jakie dokumenty potrzebuje do budowy domu bez pozwolenia do 70 m2? Polski Ład.

W ostatnim wpisie wyjaśniliśmy jaki dom mieści się w zapisie "domu bez formalności" - co oznacza, że dom na mieć 70 m2. 

Dom do 70 m2 – jakie warunki powinien spełniać? Polski Ład.

Przejdźmy najpierw przez tą magiczną liczbę 70 m2 - jak to rozumieć? 70 m2 to powierzchnia zabudowy domu, oznacza to, że dom na zgłoszenie może mieć nawet np. 100 m2. Dlaczego?